Greetings on the Occasion of

the Celebration of the Divine Liturgy

with the Ukrainian Bilingual Schools

of the Edmonton and Elk Island Catholic School Districts

(Saint Basil Parish, Edmonton, June 6, 2012)

Glory be to Jesus Christ!

Your Beatitude:

With much joy and love, we the students, parents and teachers of the Ukrainian Bilingual Schools welcome you to Edmonton on your first pastoral visit to Ukrainian Catholics throughout the province of Alberta.

The Ukrainian Bilingual Program, offered through the Catholic Schools, has celebrated over 35 and 30 years of excellence, in Edmonton and in Sherwood Park, respectively.

The Program provides students with an opportunity to learn to read, write and speak Ukrainian, in the context of their faith and culture. Furthermore, it provides students with a rich environment for the development of the essential knowledge, skills and attitudes that promote effective global citizenship.

They say it takes a whole village to raise a child. Through the Ukrainian Bilingual Program, home, parish and school – a blessed Holy Trinity of sorts – come to gather to collaborate with parents, the First Educators, in the education of their children in the context of a Christian family illumined by faith and animated by mutual love towards God and neighbour.

Your Beatitude, we are delighted that you have included in you pastoral visit some time in prayer with the youth of our Church. If truth be told, the Ukrainian Bilingual Program is my pride and joy, and I am delighted to share with you today this a special treasure of the Church, for with the youth we are young.

And now we invite you to share with us the Word of God.

+David
Most Rev. David Motiuk
Eparchial Bishop

з нагоди відправи Божественної Літургії

з учнями українських двомовних шкіл

Слава Ісусу Христу!

Ваше Блаженство,

З великою радістю та любов’ю, ми учні, батьки та вчителі українських двомовних шкіл вітаємо Вас в Едмонтоні, з нагоди Вашого першого пастирського візиту української спільноти в провінції Альберта.

Українська двомовна програма, що діє за підтримки католицьких шкіл, святкує 35-ліття своєї діяльності в Едмонтоні та 30-ліття в Шервуд Парк.

Дана програма дає учням нагоду вчитися читати, писати та говорити українською мовою в контексті віри та культури українського народу. Окрім цього, дана програма створює сприятливе середовище для здобуття необхідних знань, навиків та вмінь для всестороннього розвитку особи.

В народі кажуть, що для того, щоб виховати дитину, потрібна допомога всього села. Українська двомовна програма запрошує до співпраці дім, парафію та школу. Всі вони співпрацюють з батьками,- першими вихователями дітей, у вихованні їхніх дітей у вірі та дусі християнської родини, у любові до Бога та ближніх.

Ваше Блаженство, ми дуже раді, що Ви включили в програму свого пастирського візиту молитву з молоддю нашої Церкви. Правду кажучи, українська двомовна програма є моєю гордістю та радістю, і я щиро радію, що можу сьогодні дилитися з Вами цим особливим скарбом Церкви, нашою молоддю, з якою ми самі почуваємося молодими.

Ласкаво запрошуємо Вас, Ваше Блаженство, поділитися з нами Божим Словом.

+Давид
преосвященніший владика Давид Мотюк