Considering the social-political situation in Ukraine, I appeal to all the faithful of the Church and to people of good will to uninterrupted prayer for a better fate for our nation. Please pray that God grants His wisdom to our people in general and to every citizen in particular. Let us pray that He not permit the chains of evil, but through His peace and wisdom free our people from all things that enslave them, and afterwards lay open for them a road into the future.

I invite not only our clergy and people of monastic orders, but also all the laity to join in this all-Ukrainian prayer.  Come to a church, whenever you can – whatever time of day or night – and let us pray to the Almighty for a better fate for the Ukrainian people!

I repeat once more my appeal that at all our monasteries and parishes, especially in Kyiv, there be organized places where those who need assistance and spiritual support can be received, or simply places where people can warm up and replenish their physical strength.

Today all our churches in Kyiv are open for the needy and in them there is a continuous prayer vigil going on.  Prayer and acts of mercy – these are the two commandments of love that we should fulfill today, so that Almighty God grant us a peaceful resolution of this complex situation in which Ukraine finds itself right now.

I ask all UGCC faithful who come to Kyiv to express their opinion in a peaceful manner on the Maidan, to come to our churches in Kyiv, and to join in the all-nation prayer vigil.

May God bless all of you!

+Sviatoslav

Заклик Блаженнішого Святослава, Глави УГКЦ, до безперервної молитви за мир і кращу долю України

Зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в Україні, закликаю всіх вірних Церкви та людей доброї волі до безперервної молитви за кращу долю для нашого народу. Прошу всіх молитися, щоб Господь подав свою мудрість нашому суспільству загалом і кожному громадянину зокрема. Молімося, щоб Він не допустив до кайданів зла, але своїм миром і мудрістю звільнив наш народ від усього того, що його поневолює, а відтак простелив йому шлях у майбутнє.

Прошу не тільки наше духовенство і монашество, а й усіх мирян долучитися до цієї загальноукраїнської молитви. Приходьмо до храму – хто коли може, у будь-яку пору дня і ночі – і молімося до Господа за кращу долю українського народу!

Повторюю ще раз наше звернення, щоб при всіх наших монастирях і парафіях, зокрема в Києві, були організовані пункти, в яких можна було б прийняти тих, хто потребує допомоги та духовної підтримки, або просто місця, де вони могли б зігрітися та за потреби відновити свої фізичні сили.

Усі наші храми в Києві сьогодні вже відчинені для потребуючих і у них проводиться безперервна молитва. Молитва і діла милосердя – це ті дві заповіді любові, що їх ми сьогодні повинні сповнити, щоб Господь Бог подарував нам мирне розв’язання цієї непростої ситуації, в якій перебуває зараз наша Україна.

Закликаю всіх вірних УГКЦ, які прибувають до Києва, у мирний спосіб висловлювати свою позицію на Майдані, приходити до наших храмів у Києві і долучатися до загальнонаціональної молитви.

Благословення Господнє на вас!

+ Святослав