On Friday, June 8, Patriarch Sviatoslav visited the oldest UGCC parish in Canada – Assumption of the Blessed Virgin Mary, located in Star Peno. He welcomed the parishioners, guests and especially the Basilian Fathers who provide pastoral care in the area. During the Divine Liturgy, in his opening remarks, the Patriarch thanked all those in attendance for keeping this holy house a living community and not allowing it to become a museum:

“Thank you on behalf of the whole Church to those who preserved this treasure, which is alive, and life giving. This holy house, enlived by the power and grace of the Holy Spirit, gives us life and roots our community in Canada.”

At the conclusion of his speech, His Beatitude invited all present to continue in common prayer: To express gratitude and thankgiving to God for 100 years of community life in Canada; for the first Ukrainian settlers, fathers, sisters, and all those who sacrficed for this holy place.

After the pastoral visit to Star Peno, His Beatitude Sviatoslav visited the Ukrainian Cultural Heritage Village—an open-air musium dedicated to preserving and showcasing the history of Ukrainian immigration in western Canada from 1892 to 1930. The museum has over thirty historic structures, including three churches, that have been relocated to the museum, restored and furnished to a pre-1930 period. Each building is staffed by costumed role-players who re-enact the historic routines and activities associated with that household, institution or business.

In the evening, His Beatitude concelebrated with His Grace Bishop David, and the eparchial clergy, a Thanksgiving Moleben service at St. George Parish in Edmonton. While welcoming the Head of UGCC, Fr. Anton Tarasenko—the pastor of the parish—asked for His Beatitude’s blessing that our Ukrainian community continue its life here in the diaspora, love and cherish its mother tongue, glorify God and keep His Holy Inheritance, and continue to gaze to the Mother Church in Ukraine.”

In attendance at the Thankgiving Moleben were representatives of lay organizations witin the Eparchy of Edmonton: Ukrainian Catholic Women’s League of Canada, the Ukrainian Catholic Brotherhood, Ukrainian Catholic Youth and the Knights of Columbus. Addressing those present, on behalf of all the fullness of Church, Patriarch Sviatoslav thanked all those present for their love, support, comittment to the Church and their willingness to give her time and talent. He also encouraged them to continue to nurture their faith, which has spread our Church worldwide.

У п’ятницю, 8 червня, Блаженніший Святослав відвідав найстаршу парафію УГКЦ Канади, – Успення Пресвятої Богородиці, що знаходиться у місцевості Стар Пено. Главу УГКЦ щиро вітали отці василіяни, які надають душпастирську опіку у цій околиці, парафіяни та гості цього історичного храму. Під час Божественної Літургії, у своєму привітальному слові, Предстоятель УГКЦ подякував усім присутнім за те, що впродовж сто років зберегли цей храм з живою спільнотою вірних та не дозволили йому стати музеєм.

«Дякую вам в імені усієї Церкви, що зберегли цей скарб, який є живий, животворящий, що дає життя та дозволяє нам торкнутися коріння нашої спільноти у Канаді та оживитися силою та благодаттю Святого Духа», – сказав Блаженніший Святослав. На завершення свого слова, Глава УГКЦ запросив усіх до спільної молитви – подяки  Богові за ці 100 років життя громади, за всіх перших українских поселенців, отців, сестер, та всіх тих, що дають життя цьому святому місцю.

Після завершення візиту, Блаженніший Святослав побував в музеї під відкритим небом під назвою «Село української спадщини та культури», який розпочав діяльність на початку 1970 років, та впродовж часу свого існування представляє відвідувачам історію українських імігрантів, які оселялися в околицях західної Канади від 1892 до 1930 років. На території музею знаходяться понад тридцять історичних будівель, у тому числі три храми, які були перенесені, відновлені та омебльовані у стилі 30-х років минулого століття. Цікавим є те, що працівники даної установи відтворюють для відвідувачів атмосферу тогочасного побуту, праці та звичаїв, що допомагає здійснити своєрідну подорож у минуле українських імігрантів.

У вечері того ж дня, Глава УКГЦ у співслужінні з преосвященнішим владикою Давидом (Мотюком), єпархом Едмонтонським та єпархіальним духовенством відслужив подячний молебень у храмі св. Юрія Переможця, м. Едмонтон. Вітаючи очільника УГКЦ, парох храму о. Антон Тарасенко, попросив  у нього благословення на те, щоб «наша українська громада і надалі продовжувала своє буття тут, в діаспорі, любила та плекала рідну мову, нею славила Бога та зберігала свою святу спадщину, вдивляючись у Матірню Церкву в Україні».

На богослужіні були присутні представники мирянських організацій Едмонтонської єпархії, – Ліги Українських Католицьких Жінок Канади, Братства Українців Католиків, Української Католицької молоді та Лицарів Колумба. Звертаючись до усіх присутніх, в імені всієї повноти УГКЦ, Блаженніший Святослав подякував їм за те, що вони люблять, підтримують, признаються до своєї Церкви та готові віддати її свій час та вміння, а також побажав і надалі плекати віру, завдяки якій наша Церква рознеслася по цілому світі.

Photos: