The Patriarch of the UGCC, His Beatitude Sviatoslav (Shevchuk), has arrived in Calgary for his first pastoral visit to the Eparchy of Edmonton. His Beatitude was welcomed at the Calgary airport by His Grace Bishop David Motiuk, together with representatives of the clergy, religious, and the laity.

His pastoral visit, which will last ten days, will start in Calgary and continue on to Edmonton. On June 2nd he will lead the celebration to mark the 100th anniversary of the founding of the parish of the Assumption of the Blessed Virgin Mary. On the following day, His Beatitude will visit St. Stephen Protomartyr parish for a Sunday Pontifical Divine Liturgy. Following his visit to Calgary Patriarch Sviatoslav will continue north to Edmonton. In Edmonton he will participate in a series of meetings with clergy, Catholic students in the bilingual program, youth, and members of lay organizations.

On Saturday, June 9th, at St. Basil’s Parish in Edmonton, His Beatitude will lead a Pontifical Divine Liturgy in honour of the 100 year anniversary of the appointment of Bishop-Martyr Nikita—first bishop of the UGCC in Canada. Then, on June 10th , His Beatitude will celebrate a Pontifical Divine Liturgy at St. Josaphat Cathedral.

Канадійська земля вітає Батька та Главу УГКЦ.

Глава УГКЦ, Блаженніший Святослав (Шевчук) прибув до Едмонтонської єпархії у рамках свого першого пастирського візиту до Канади. Дорогого гостя в аеропорту м. Калґарі, привітав преосвященніший владика Давид Мотюк, правлячий єпископ Єдмонтонської єпархії разом з представниками духовенства, чернецта, молоді та вірних єпархії.
Свій 10 – денний візит Блаженніший Святослав розпочав у м. Калґарі, де 2 червня Він візьме участь у святкуваннях з нагоди 100-літнього ювілею від часу заснування парафії Успення Пресвятої Богородиці. Наступного дня, Глава УГКЦ відвідає парафію святого первомученика Стефана та зустрінеться з вірними УГКЦ м. Калґарі.
6 -10 червня, Блаженніший Святослав перебуватиме в м. Едмонтоні, де заплановано ряд зустрічей з духовенством та чернецтвом єпархії, учнями двомовних Католицьких шкіл, молоді, членами мирянських організацій.
У суботу, 9 червня, у м. Едмонтоні за участі Глави УГКЦ, пройдуть святкування приурочені 100 – літньому ювілею призначення єпископа-мученика Микити Будки, яко першого єпископа УГКЦ в Канаді. Відтак, 10 червня, Блаженніший Святослав відслужить Архиєрейську Божественну Літургію в катедрі святого священномученика Йосафата.

[AFG_gallery id=’8′]