On April 25 the Eparchy of Edmonton held a Sobor dedicated to the New Evangelization. Participants included representatives of the Eparchial clergy, monastics, religious, and the laity.

The Sobor began with a communal prayer of the First Hour. Bishop David Motiuk gave the main presentation, which was based on the pastoral letter of His Beatitude Sviatoslav to the clergy, religious and all the faithful: “The Vibrant Parish – a place to encounter the living Christ”. His Grace reflected on the question: “What is holiness? And what it means to live an authentic Christian life?” Following the reflection, Bishop David introduced the new 25 Year Eparchial Pastoral Plan, which is based on three pillars: “To know God, to love God and to serve God.”

After the presentation time was set aside for small group discussion and reflection. The participants had an opportunity to rethink, voice their opinions, and respond to God’s call to the Church: “Go and preach the Gospel” to all those who we encounter in our daily lives.

After the discussion everyone participated in the Divine Liturgy. The Sobor came to an end in the evening with a common meal.

Собор Едмонтонської Єпархії

25 квітня у м. Едмонтоні (Канада), відбувся єпархіальний собор Едмонтонської єпархії присвячений темі нової євангелізації. Учасниками собору були представники духовенства, спільнот богопосвяченого життя та мирян даної єпархії.

Зібрання розпочалося спільною молитвою 1 Часу. Згодом, до присутніх звернувся преосвященіший владика Давид Мотюк, правлячий єпископом Едмонтонської єпархії, який на основі пастирського листа Блаженнішого Святослава до духовенства, монашества та усіх вірних УГКЦ ” Жива парафія – місце зустрічі з живим Христом”, запропонував спільно роздумати над тим, чим є, та що означає для усіх, жити автентичним християнським життям. Опісля, владика Давид представив учасникам собору новий Єпархіальний Пасторальний План на наступні 25 років, темою якого є: “Знати Бога, любити Бога та служити Богові”.

Праця в групах, була доброю нагодою для кожного учасника обговорити та переосмислити почуті думки, а також заохотою до нової відповіді на поклик Господа та Церкви “Іти та проповідувати Євангелія” всім тим, хто є поряд у нашому щоденному житті.

По закінченні дискусії, усі присутні вознесли молитву подяки Господеві у спільній Божественній Літургії. Завершився собор спільною трапезою.

Pictures from the Sobor:

[AFG_gallery id='1']

Bishop David’s Homily at Sobor Divine Liturgy: