SOURCE: Львівська Архиєпархія УГКЦ

Цього року, 17 лютого виповнюється 120-та річниця від народження Слуги Божого Блаженнішого Патріарха Йосипа (Сліпого).

У Львівські архиєпархії УГКЦ заплановано ряд урочистих заходів серед них: 18 лютого в театрі Марії Заньковецької буде проведений благодійний бал; стараннями молодіжної спільноти СУМ у селі Заздрості відбудуться реколекції, які присвячені постаті патріарха; Українська молодь Христові проведе у вербну неділю нічні чування присвячені пам’яті патріарха Йосифа, а після великодніх свят відбудеться конференція стараннями УМХ; протягом року відбудеться показ фільмів про патріарха Йосифа Сліпого для школярів, силами молодіжних спільнот «Спадщина» та «МУК» та ін.

Пригадуємо, що Львівська обласна рада проголосила на Львівщині 2012-ий Роком патріарха Йосифа Сліпого. В рамках Синоду Єпископів УГКЦ, який тривав з 8-9 лютого, відбулося відкриття ювілейного року, «…великого сина нашої Церкви », – як сказав Блаженніший Любомир (Гузар), Архиєпископ-емерит УГКЦ під час урочистого богослужіння 8 лютого у Архикатедральному Собоір Святого Юра.
У Синодальному посланні провід УГКЦ закликав вірних відзначаючи 120-річчя народження Слуги Божого Патріарха Йосифа, молитися за його прославу, брати участь у різного роду заходах і «дякувати Богові за дар його особи та ісповідництва, які є великим скарбом не лише для нашої Церкви і українського народу, а й для всієї Вселенської Церкви».

о. Павло Дроздяк
прес-секретар Львівської архиєпархії

Catholic Bishops of Ukraine commemorate Patriarch Josyf Slipyj in the Cathedral of St. George in Lviv (+ audio)
SOURCE:  Official Website UGCCAudio File

“This year, on February 17, we commemorate the 120th anniversary of the birth of Patriarch Josyf Slipyj. Today with this common prayer at the Liturgy we begin the year of remembrance of a great son of our Church,” Lubomyr Husar, Archbishop Emeritus of the UGCC, said February 8, 2012, in the Cathedral of St. George, in Lviv.
In this service, which was led by Patriarch Sviatoslav Shevchuk, head of the UGCC, was attended by bishops of the Roman Catholic Church (RCC) and the UGCC, who earlier held a traditional joint meeting.
According to the previous head of the UGCC, honoring Patriarch Slipyj on February 8 is due to two reasons. First, on this day started the Synod of Bishops of the UGCC and was a meeting between the bishops of the UGCC and the RCC. Second, 49 years ago Metropolitan Josyf Slipyj, recently released from prison, arrived by train in Rome from Moscow.
“Then we seminarians were very happy to learn that the patriarch was alive, for we had heard he died. In those terrible years, among the terrible darkness that was cast by the Soviet Union, a ray of hope shone – news of the release of the metropolitan,” said the patriarch.
In the end, Patriarch Sviatoslav thanked all bishops of the RCC and the Synod of Bishops of the UGCC for the joint prayer, His Beatitude Lubomyr for his fatherly word, the rectorate of the Lviv Theological Seminary of the Holy Spirit, which honored the memory of former rector, and especially the Lviv community, which proclaimed 2012 the year of the servant of God, Metropolitan Josyf Slipyj.
After the Divine Liturgy all the bishops held a memorial service in the crypt of St. George Cathedral, where Patriarch Slipyj is buried.

UGCC Information Department